[ Přihlásit se ]
Vladimír Menšík (1929 - 1988). Život, dílo, doba
Stránka na Facebooku
Stránka na Twitteru
RSS feed
iDnes blog
„ Když se ale na jevišti, ve filmu, v televizi jen tak skotačí a navrch přidá pár nesmyslů, to je potom cancání, které nemá s humorem nic společného.” (Květy, 1979)
Krátké zprávy:
7.5.22: Rukopis dopsán... Nyní fáze autorské korekce
2.5.22: Knižní monografie, kap. 18. (1988)Připravováno
20.4.22: Knižní monografie, kap. 17. (1983 - 1987)Připravováno
24.1.22: Knižní monografie, kap. 16. (1979 - 1982)Připravováno
9.10.21: Knižní monografie, kap. 15. (1975 - 1978)Připravováno
Dnes (20.9.2024):
Premiéry filmů: Až přijde kocour (62 let)
28.6.2024 28.6.2024 28.6.2024 28.6.2024 28.6.2024 28.6.2024
28.6.2024 28.6.2024 28.6.2024 28.6.2024 28.6.2024 28.6.2024 28.6.2024 28.6.2024 28.6.2024
Přírustky do sbírky fotosek a plakátů (poslední z 28.6.2024)

Nová kniha o Vladimíru Menšíkovi

13. listopadu 2020 | David Liška | Různé

 

Jaroslav Kříženecký - Menšík

Nová kniha
 čerpá informace i z výzkumu na našem webu...
Jen první dojem: kniha se mi na první prolistování líbí, je přehledně členěná
do malých oddílů, informace dávkovány po částech a obsahuje
kvalitní fotografické přílohy.

Recenze

Seriál o Vladimíru Menšíkovi na Českém rozhlasu

13. října 2020 | David Liška | Různé

Malé zamyšlení nad Vladimírem Menšíkem

16. září 2020 | David Liška | Celý článek | Různé Vladimír Menšík na blogu idnes

Vladimír Menšík
Dlouhou dobu jsem se rozhodoval napsat článek o Vladimíru Menšíkovi a jeho vztahu k dnešní době. O člověku, který nám tady opravdu chybí. Vedle toho, že o něm připravuji kompletní knižní monografii, se chci takto konkrétně zamyslet nad Menšíkem jako člověkem a jeho kouzlem, které je i třicet let po jeho smrti stále živé. Čím to? Tyto krátké řádky lze vzít jako malou přípravu na delší příspěvek.

Postřehy ke knize
Kniha Nejen v hospodách s Vláďou Menšíkem (autor: Lubomír Kostelka), rok vydání: 2013

12. září 2020 | David Liška | Různé

Lubomír Kostelka: Nejen v hospodách s Láďou MenšíkemKniha od Lubomíra Kostelky by si zasloužila určitě větší rozsah než "pouhých" 200 stran, proložených hojně recepty na různá jídla. Ano, kniha je takto koncipována a nelze tedy nic proti tomu namítat. Když se do ní ale čtenář začte víc, může jen litovat, že Kostelka nebyl více sdílnější a nevěnoval životu Vladimíra Menšíka více vzpomínek. Nebo ještě lépe proč nenapsal knihy dvě, kuchařku a svou autibiografii. Ale i tak je to nenahraditelný příspěvek k Menšíkovu životopisu, co Vladimír Menšík ve svých autobiografických vzpomínkách opomíjí nebo přejde pár slovy, to Kostelka rozvádí do podrobností. Zmiňuje například mnohem více ze života na Janáčkově akademii múzických umění (1949 - 1953), např. podrobnosti studentských divadelních představení, "přesnídávkovou" akci, která díky nim na škole probíhala, nebo účast na největší stavbě socialismu v tehdejším Československu, která v roce 1952 probíhala nedaleko od Košic. Lubomír Kostelka zmiňuje také Menšíkův vstup do KSČ a jeho politickou činnost v rámci JAMU. Hodně místa v knize je také věnováno vyprávění různých historek, které spolu Kostelka a Menšík zažili a které od Menšíka vůbec neznáme.

Poznámka na závěr:
Rok před Kostelkovým úmrtím jsem se ho třikrát snažil oslovit, ale bezvýsledně. Dopisy jsem tenkrát směřoval na jeho adresu do středočeské obce Kamberk. Sice na tom zdravotně nebyl nejlépe, přesto v té době poskytl časopisům a televizi několik rozhovorů. Měl jsem tedy naději, že  jako velký Menšíkův přítel do mé knihy přispěje dalšími, dříve nepublikovanými, vzpomínkami. Nevím proč, ale neodpověděl - dopisy na adresu došly, není ale jisté, zda je vůbec četl.

Anotace knihy: https://www.databazeknih.cz/knihy/cesti-herci-a-herecky-nejen-v-hospodach-s-vladou-mensikem-181714

Vladimír Menšík - z neúspěšného strojaře nadějným hercem

3. července 2020 | David Liška | Celý článek | Různé Vladimír Menšík na blogu idnes

Vladimír Menšík - film Snadný život
Vladimír Menšík jako student Saxon ve filmu Snadný život
Kde se zrodila touha Vladimíra Menšíka stát se hercem? Rodina tyto "počátky" nadneseně směřuje k jeho dětství. Když začal sotva mluvit, ohromoval rodinu a své ivančické a řícmanické sousedy svou "výřečností" a roztomilým projevem. Pokud se ale na otázku rozhodneme odpovědět vážněji, potom se musíme přesunout o několik let dále, do Vladislavova (Vladimírova) dětství na řícmanickém dvoře dědečka Františka (kde se scházela celá ves a odehrávaly se zde i malé "herecké" výstupy či kouzelnické prezentace jednoho ze strýců), nebo do prostředí větších Ivančic. Tady už šlo o velké umění, často a ráda sem zajížděla kočovná společnost společnosti Brožových, kde se při představeních ve vedlejších rolích uplatňovali i místní obyvatelé.

Bombardování Brna v listopadu 1944

26. května 2020 | David Liška | Různé
Bombardování americkým letectvem
Bombardér amerického letectva (ilustrační foto)

Při přípravě kapitoly o Vladimíru Menšíkovi a jeho životě v okupovaném Brně jsem narazil na mně dosud neznámou knihu od brněnského novináře Bedřicha Golombka Co nebude v dějepise. Až syrově zde líčí všední dny pod německou nadvládou od začátku v roce 1939 až do úplného konce války v roce 1945. Kniha vyšla jen jednou, a to hned v roce osvobození, vzpomínky jsou to tedy velmi čerstvé. Krátká ukázka o listopadovém bombardování v roce 1944, jednom z nejhorších jaké kdy Brno prodělalo:

„Bylo tehdy mlhavo, mraky byly velice nízko. Pravý listopadový den ... Utěšovali jsme se ještě v této těžké chvíli, že Brnu nebezpečí nehrozí, když je tak zataženo ... Stál jsem před dveřmi domu a poslouchal. Najednou se ozve hukot motorů nad našimi hlavami, vzápětí jsem viděl veliký bombardovací stroj jenom několik desítek metrů vysoko. Letěl nad právnickou fakultou směrem ke Špilberku. Ve vteřině jsme byli v krytu. Hukot motorů se stupňuje, zdá se jako by se třásl celý dům, je v tom cosi velice silného, má to živelnou povahu. Dům se zatřese a elektrické světlo zamžiká, dům se třese znovu, hukot motorů se vzdaluje, ale zase se přiblížil, nevíme, co jsou pumy a co motory, ten zvuk není tak strašný jako ta síla, která z něho vyvěrá. Jsme zmrazení, ztrnulí, prožíváme minuty hrůzy, nové hrůzy, neznámé, jako by škála těch všech hrůz, které jsme prožili, byla nevyčerpatelná ... Nad městem se vznášejí mraky. Zdá se nám jako by celé hořelo.“

Postřehy ke knize
Kniha Utajené vzpomínky na Vladimíra Menšíka (autor: Horáková-Fonová, Alena), rok vydání: 1999

11. února 2020 | David Liška | Celý článek | Různé Vladimír Menšík na blogu idnes

Kniha Utajené vzpomínky na Vladimíra Menšíka se pro moji práci stala velkým přínosem. Zprostředkovává až "bulvárně" podrobné informace o pracovním vztahu mezi Vladimírem Menšíkem a Alenou Horákovou-Fonovou z doby, kdy oba objížděli Československo se svými besedními pořady. Sám Vladimír Menšík na tuto dobu velmi rád vzpomínal, setkával se s lidmi, které měl opravdu rád a dalo by se říct, že na setkáních čerpal z pozorných a vděčných diváků velkou energii pro svůj, v té době, těžký život (a to jak po zdravotní stránce, tak stránce osobní).

Postřehy ke knize
Kniha Vladimír Menšík (autor: Matějková, Jolana), rok vydání: 2012

10. února 2020 | David Liška | Celý článek | Různé Vladimír Menšík na blogu idnes

Neocenitelným průvodcem při psaní monografie mi je kniha od Jolany Matějkové. Jejím přínosem jsou informace o rodině Menšíků, podané z první ruky - od syna Petra nebo brněnské rodiny Svozilových. Můžeme jen litovat, že chybí osobní vzpomínky manželky Olgy Menšíkové, či ostatních dětí, především Martiny a Jana. Ač je kniha výpravná (obsahuje spousty rodinných, dříve nepublikovaných, fotografií) přesto nelze říci, že by byla výpravná i co se týče písemného obsahu. Kdyby nebylo velkého řádkování, byla by to kniha o méně než polovičním rozsahu. A protože je to kniha založená především na vzpomínkách rodiny a čtyřicítky spolupracovníků Vladimíra Menšíka, chybí ji opora archivních pramenů (což osobně považuji za velké minus).

Vladimír Menšík přebírá zlatou medaili JAMU

30. září 2019 | David Liška | Různé

Uživatel Jenda našel ve svém archivu (a vložil na YouTube) zajímavý záznam přímého přenosu TV pořadu Pět přání z listopadu 1982. Sem byl pozván i Vladimír Menšík a při této příležitosti mu tehdejší rektor Janáčkovy akademie múzických umění prof. František Šolc udělil nejvyšší vyznamenání - zlatou medaili. Po předání se Vladimír Menšík rozhovořil...

Poznámka: celý rozhovor vyšel tiskem v knize (Menšíková, Olga: Dary Vladimíra Menšíka aneb stromeček mého veselého života, Praha 1998, s. 126-132).

Odhalena busta Vladimíra Menšíka

18. října 2018 | David Liška | Různé

Busta Vladimíra MenšíkaU budovy základní školy v Ivančicích byla odhalena busta Vladimíra Menšíka. Stalo se tak u příležitosti jeho nedožitých 89. narozenin, socha je dílem akademického sochaře Nikose Armutidise. Sledujte záznam. Foto: denik.cz.

Různé

31. května 2017 | David Liška | Různé

Dramatické herectví Vl. Menšíka (bakalářská práce)

Brněnská tramvaj "Vladimír Menšík"

7. dubna 2017 | David Liška | Různé

Brněnská tramvaj "Vladimír Menšík"Jako každoročně i minulý rok se Dopravni podnik města Brna rozhodl pojmenovat nové tramvaje. Tentokrát se rozhodl oslovit jednotlivé brněnské části s tím, aby navrhly známé osobnosti. Díky brněnské městské části Brno-Černovice nyní tedy jezdí po Brně tramvaj "Vladimír Menšík".

Více zde: Nové tramvaje v Brně

Projekt "Vladimír Menšík očima dětí" z roku 2008

7. dubna 2017 | David Liška | Různé

Základní škola Vladimíra MenšíkaV roce 2008 vznikl na ZŠ Vladimíra Menšíka v Ivančicích projekt Vladimír Menšík očima dětí. Jako reakce na žádost dětí zaslala paní Olga Menšíková vzpomínky na svého manžela a Vánoce, které spolu trávili.

Celé znění dopisu lze shlédnout na stránkách školy.

Rozhovor s Olgou Menšíkovou - r. 1994

10. února 2017 | David Liška | Celý článek | Různé Vladimír Menšík na blogu idnes

V roce 1994 uveřejnil týdeník Ahoj rozhovor s druhou manželkou Vladimíra Menšíka, paní Olgou Menšíkovou.

Vladimír Menšík v soudobém tisku, část 1.

16. listopadu 2016 | David Liška | Celý článek | Různé Vladimír Menšík na blogu idnes

Dosud jsme si o Vladimíru Menšíkovi povídali zprostředkovaně, tedy to, co nám prozradily archivní spisy. Jak ale on sám o sobě mluvil?
 
"Když léta usilujete, aby vás diváci aspoň zaznamenali, tak obtíže,
které popularita přináší, berete jako daň za to, že se vám poštěstilo."

Vladimír Menšík o popularitě

Vladimír Menšík a Sokol Brno IV, část 1.

4. října 2016 | David Liška | Různé

Na působení v černovickém Sokole Vl. Menšík vzpomínal rád. Ve spolku, jehož činnost se započala v roce 1919, působil několik let. V roce 1947 s několika dalšími vedl tábor na slovenských hranicích v Pasekách (u Nedašovy Lhoty). Byl také členem souboru Adolfa Pištěláka, hrál házenou.

Dne 28. května 1988 ho jeho sestra Olga (která také Sokol navštěvovala) omlouvala z neúčasti na setkání bývalých členů - příští den Vladimír Menšík umírá.

Zdroj: Rejnuš, O., Jelínek, M., Malý, J.: 85 let tělocvičné jednoty Sokol Brno IV Černovice 1919 - 2004. Brno 2004.

Vladimír Menšík o svém dospívání v Brně

27. září 2016 | David Liška | Různé

Roku 1984 poskytl Vladimír Menšík rozhovor novinám Brněnský večerník. Přečtěme si, co řekl o svém dospívání v Brně:

"... celé mé zrání a hledání sama sebe ... je spjato s Brnem. Je to období mé neuvěřitelné aktivity a dnes nevím, jak jsem to všechno stihl. Studoval jsem (a s výjimkou JAMU špatně), učil jsem se hrát na housle a klavír a bez pedagogického vedení taky na klarinet a kytaru (zbytečně, ať už s vedením, nebo bez něj), hrál jsem v restauraci u Voráčů na Špitálce loutkové divadlo (primitivně, ale vytrvale), hrál a zpíval v trampské osadě Dravci, kopal fotbal  v židenické čafce (jako ani jednou postavený náhradník) a plaval za KVS Brno (nejpomaleji). Ale hlavně jsem doslova žil v Sokole Brno IV. Pravidelně a s fortelem jsem cvičil na nářadí a nebýt Honzy Vyskupa a asi třiceti dalších, mohl jsem být čtverkařskou jedničkou. Zároveň jsem pomáhal cvičit žáky  a jako vedoucí  s nimi jezdil na letní i zimní tábory, kromě toho jsem absolvoval  tábory v Biskupicích se souborem Ády Pištěláka - byl jsem v něm tamburášem -  a s ním jsem taky zvládl během roku řadu vystoupení a dvakrát týdně zkoušky ... Kromě toho jsem ještě stihl milovat - samozřejmě z donucení partnerek jen platonicky - několik členek čtverky, ale i tak to bylo rovněž velice vyčerpávající, hlavně duševně."

Zdroj: Brněnský večerník, 5.10.1984

Časopis Reflex 59/1999

16. srpna 2016 | David Liška | Různé

Starší článek o Vladimíru Menšíkovi si můžete přečíst zde.

Lidovost v podání Vl. Menšíka

3. července 2016 | David Liška | Různé

O tom, že Vladimír Menšík byl komik vpravdě lidový, se nelze přít. Jak on sám vnímal onu lidovost? Přečtěme si, co o tom říka:

"Jenom abychom si hned na začátku ujasnili, o čem bude řeč: vylučme z humoru vtipálkovství, 'dělání legrace' za každou cenu. To nemá s lidovostí vůbec nic společeného. Humor v umění, herectví, ale i v životě vyplývá ze zvláštního vidění světa, znamená skoro určitou životní filozofii. Jako by člověk viděl  i odvrácenou tvář věcí kolem sebe. A tím, že je dovede vtipně podat, tak je nějak nadlehčí, udělá pro daleko větší okruh lidí přijatelnější, stravitelnější. A ti, kteří umělce viděli a vyslechli, se smějí a leckdy si teprve za chvíli uvědomí, že se tu vlastně kdosi touhle formou vyslovil třeba i k velmi vážnému tématu.

Lidový humor není složitě zašifrovaný. Nikdy z něj nesmí zmizet laskavost ... Opravdu lidový umělec nikdy netouží 'předvádět se', zneužívat důvěru diváků. No, a protože na hloupost a vulgárnost máme jistě všichni stejný názor, nebudu zvlášť zdůrazňovat, že lidový humor rozhodně není humor primitivní."

Zdroj: Práce, Praha, 23.5.1978

Encyklopedie dějin města Brna

22. června 2016 | David Liška | Různé

Náš webový projekt byl přidán jako jeden ze zdrojů k Vladimíru Menšíkovi v Encyklopedii dějin města Brna.

Kniha Velké televizní Silvestry Vladimíra Menšíka (autor: Junek, Václav), rok vydání: 2010

22. června 2016 | David Liška | Různé

V letech 1977 - 1979 dostal Vladimír Menšík možnost moderovat televizní silvestry. A využil ji vrchovatě. O tom všem, o zákulisí natáčení, o tom, proč zůstalo pouze u třech "Menšíkových" Silvestrů pojednává právě tato kniha, kterou vydalo nakladatelství Nemo v roce 2010.

Čestný občan města Ivančic

20. června 2016 | David Liška | Různé

Dne 6. září 1978 bylo Vladimíru Menšíkovi uděleno čestné občanství rodného města Ivančic. "Za přítomnosti mnoha oficiálních hostí a velkého počtu ivančických občanů" cenu předal předseda Městského národního výboru Vladimír Buchta. Přítomní

"připravili vzácnému hostu takové ovace, jakých besední dům sotva kdy zažil ... S velkým dojetím promluvil 'náš starý Vančák1', když děkoval za tuto poctu, které si nesmírně váží!"

Bylo to ve stejném roce, kdy Menšík v květnu obdržel čestný titul národního umělce.

1) Regionální označení obyvatele města Ivančic.

Zdroj: Archiv Městského úřadu města Ivančic, kronika.

O popularitě...

14. června 2016 | David Liška | Různé

Vladimír MenšíkNení vzácností, že populární osoba (ať herec, zpěvák, politik) si stěžují na novináře, na to, jak nemají soukromí, jak je popularita obtěžuje. Vladimír Menšík se v roce 1973 na toto téma vyjádřil se sympatickou upřímností. I pro dnešek jsou ostatně jeho slova aktuální.

"Ale já si nestěžuji. Když léta usilujete, aby vás diváci aspoň zaznamenali, tak obtíže, které popularita přináší, berete jako daň za to, že se vám poštěstilo. Rozhodně jsem nebyl žádné zázračné dítě a jsem nesmírně rád, že od různých i epizodních rolí jsem se dopracoval jistého uznání diváků i pánů režisérů. Ale popularitu si člověk nesmí brát moc k srdci, to by to s ním mohlo špatně dopadnout. Být populárním neznamená vždycky být dobrým; populární může být nakonec i naprostý diletant. A nemusí být jeho vinou, že je populární."

Zdroj: Záběr. Časopis filmového diváka, roč. VI, č. 10.

Zasloužilý umělec

14. června 2016 | David Liška | Různé

Čestné tituly zasloužilý umělec se předávaly každoročně po 1. květnu. Vladimír Menšík ocenění převzal v pátek 3. května 1974 na slavnostním shromáždění ve Valdštejnském paláci v Praze.

Vladimír Menšík zasloužilým umělcem (3.5.1974)

Zdroj: Rudé právo, 4.5.1974 (Ústav pro českou literaturu AV ČR - online archiv)

Kniha Vladimír Menšík a jeho filmy (autor: Holčák, Lumír), rok vydání: 2015

10. června 2016 | David Liška | Různé

Vladimír Menšík a jeho filmy (L. Holčák)Roku 2015 byla vydána objemná kniha Vladimír Menšík a jeho filmy od autora Lumíra Holčáka. Jak název napovídá, nalezneme zde seznam všech filmů, ve kterých Vladimír Menšík hrál. Autor přidal i televizní filmy, insenace a rozhlasové pořady. U filmu (insenace, rozhl. pořadu) je vždy stručný obsah, název Menšíkovy role a informace z dobových rozhovorů a recenzí. Tuto knihu lze chápat jako zdařilou encyklopedii, o Menšíkově životě se ve stručnosti dozvídáme na úvodních, cca 30 stranách, knihy. Účelem bylo ale podat kompletní nenáročný přehled o filmech (tel. inscenacích), což se bezpochyby povedlo. Knihu vydalo nakladatelství Montanex v Ostravě roku 2015.

 

 

Recenze na knihu zde.

Osobní věci Vladimíra Menšíka

1. června 2016 | David Liška | Různé

Vlastivědné muzeum a galerie v České Lípě připravuje výstavu, na které mj. budou mít návštěvníci možnost podívat se na Menšíkův soubor her a hraček, který doplní již existující expozici světničky Vladimíra Menšíka. Ta je vybavena nábytkem a dalšími předměty z jeho chalupy v Dolní Polici u Žandova, které muzeu věnovala vdova Olga Menšíková v roce 2005.

Zdroj: Metro, Praha

Jan Menšík

21. května 2016 | David Liška | Různé

Pokud bychom se měli zamyslet, kdo z dětí Vladimíra Menšíka zústal aktivně u filmu, byl by to právě Jan Menšík (syn z druhého manželství s Olgou), který pracuje jako asistent režie. Naposledy se tak podílel na filmu Jiřího Menzela Donšajni z roku 2013. Ale již za života svého otce se úspěšně věnoval tomuto řemeslu. Bylo tomu například u filmu Když rozvod tak rozvod (1982), kdy sám Menšík projevil přání, aby se jeho syn podílel na natáčení (jako 2. asistent režie), nebo u filmové komedie Mladé víno z roku 1986. A Jan Menšík plnil své úkoly ke spokojenosti celého štábu. To se dozvídáme z posudku na členy filmového štábu filmu Mladé víno:

"Jedná se o začínajícího pracovníka, který však plnil samostatně a s plnou mírou odpovědnosti svěřené úkoly. Jedná se o perspektivního pracovníka v oboru režie."

Je zajímavé, že dodnes Jan Menšík uniká pozornosti médií, stejně jako Menšíkova dcera z prvního manželství Vladimíra.

Zdroj: Barrandov a.s., archiv

Předčasná úmrtí

19. května 2016 | David Liška | Různé

Dokument České televize z cyklu Předčasná úmrtí z roku 2001.

Ocenění Vladimíra Menšíka po smrti

13. května 2016 | David Liška | Různé

I přesto, že Vladimír Menšík patří k národním klenotům Československa a České republiky, nelze říci, že by se mu po smrti dostalo náležitého ocenění. Naštěstí k pár záslužným činům došlo. Uveďme si je.

Muzeum / expozice Vladimíra Menšíka
O expozici se můžete dozvědět na našich stránkách.

Ulice Vladimíra Menšíka
Nachází se v Ivančicích, viz mapa.

Ulice Menšíkova
Najdeme ji v Brně, na počest Menšíkovi vznikla 17. června roku 2014. Viz mapa a informace.

Základní škola V. Menšíka
se nachází v Ivančicích, v ulici Růžová, vznikla 1. července roku 2001. Viz zde.

Rozhledna Vladimíra Menšíka
se nachází v obci Hlína u Ivančic. Informace zde.

Pamětní deska na rodném domě v Ivančicích

Vzpomínková expozice Vladimíra Menšíka
ve Vlastivědném muzeu v České Lípě. Výstava vznikla v roce 2005 a je sestavena z části výbavy chalupy, na které rodina Menšíků často pobývala a která se nachází v Dolní Polici u Žandova (č. p. 6).

Poslední vystoupení Vladimíra Menšíka

11. května 2016 | David Liška | Různé

Díky uživateli jménem izlin si můžeme poslechnout poslední Menšíkovo vystoupení v nesestříhané podobě. Bylo to v pořadu Abeceda, který se vysílal přímým přenosem 27. května 1988. Za dva dny nato Vladimír Menšík umírá... Záznam je rozdělen na dvě části.

Nekrolog Vladimíra Menšíka v ČST

11. května 2016 | David Liška | Různé

Nekrolog Vladimíra Menšíka v Československé televizi z 30. května 1988. V záznamu televizních novin od páté minuty (5:13).

Rozloučení s Vladimírem Menšíkem v tisku

9. května 2016 | David Liška | Různé
Poslední rozloučení s Vladimírem Menšíkem

Zdroj: Rudé právo, 9.6.1988 (Ústav pro českou literaturu AV ČR - online archiv)

Tobogan - 20. výročí úmrtí Vl. Menšíka

8. května 2016 | David Liška | Různé

Záznam pořadu z 25.4.2008.

Příběhy slavných: Vladimír Menšík

2. května 2016 | David Liška | Různé

 

David Liška

1. května 2016 | David Liška | Různé

O mém prvním setkání s Vladimírem Menšíkem jsem se dozvěděl až po létech od své maminky. Byli mi dva roky a bydlelli jsme tehdy v Brně na Engelsově ulici. Jeli jsme do parku u Janáčkova divadla a naše cesta vedla po ulici Bratislavské. A tam jsme ho potkali. Maminka si to tehdy uvědomila až po chvíli, že ten muž v bílých kalhotech a nějaké vestě, který šel proti nám na protějším chodníku byl právě ON. Potkali jsme ho blízko Úrazové nemocnice, odkud zřejmě šel. Později jsem ho ještě viděl v brněnském Klubu železničářů, kde hostoval se svým známým pořadem vyprávění. Ale první vzpomínka je pro mne zajímavější (i když mé setkání proběhlo z úrovně korby kočárku...).

58 nebo 63 let?

30. dubna 2016 | David Liška | Různé

Často diskutovanou otázkou je Menšíkovo narození, resp. rok. Uvádí se rok 1924 a 1929. Jak sám Vladimír Menšík několikrát uvedl, změnil si rok v občanském průkaze proto, aby šel dříve do důchodu. Jak je tato historka v jeho podání zábavná, je také pravdivá. Otázkou je, zda byl Menšík sám falzifikátorem, tedy, zda si rok přepsal sám, nebo k uvedení chybného data došlo jinak.

Pravdou je, že chybné datum narození můžeme nalézt v několika oficiálních dokumentech, To se týká dokonce i tak závažných spisových materiálů, jako je dokumentace, která vzniklá k jeho jmenování zasloužilým a národním umělcem. V obou je uvedeno chybné datum narození 9.10.1924. Vladimíru Menšíkovi se povedl vtip i ze záhrobí - v oficiálním smutečním oznámení se uvádí "že dne 29. května 1988 zemřel ve věku 63 let (sic!) národní umělec Vladimír Menšík."

Zdroj: Národní archiv.

Pohřeb Vladimíra Menšíka

27. dubna 2016 | David Liška | Různé
Hrob Vladimíra Menšíka

Vladimír Menšík zemřel 29. května 1988. Státní pohřeb mu byl uspořádán za necelé dva týdny, 8. června, v Domě umělců. Jeho zpopelněné tělo bylo uloženo do hrobu na Olšanských hřbitovech, pár kroků od hlavního vchodu.

Vraťme se ještě do června 1988. Tehdy bylo nutné například "zajištění obvyklých dopravních opatření, veřejného pořádku a bezpečnostních opatření v souvislosti se státním pohřbem národního umělce Vladimíra Menšíka" před místem konání smutečního obřadu. O to 2. června žádal ředitel II. odboru Ministerstva kultury ČSR Jan Kohout náčelníka správy SNB hl. m. Prahy Bohumila Cardu.

Oficiální zpráva ČTK (ze dne 8.6.1988):

Poslední rozloučení s národním umělcem V. Menšíkem. Naše kulturní veřejnost se 8. června ve smutečně vyzdobené Dvořákově síni Domu umělců v Praze naposledy rozloučila s národním umělcem Vladimírem Menšíkem, který zemřel 29. května ve věku 63 let (sic!). U katafalku s rakví zahalenou čs. státní vlajkou stáli čestnou stráž nejbližší přátelé V. Menšíka, herci, režiséři a další tvůrčí pracovníci kinematografie. S V. Menšíkem se do Domu umělců přišly rozloučit stovky Pražanů.

K otázce Menšíkova věku se ještě vrátíme.

Zdroj: Národní archiv.

Různé

27. dubna 2016 | David Liška | Různé

Různé

27. dubna 2016 | David Liška | Různé
Muzeum Vladimíra Menšíka

Stálá expozice Vladimíra Menšíka byla otevřena v Ivančicích 9. října 1999 a můžeme ji najít na Staré radnici. Ve dvou místnostech se návštěvník může setkat s Menšíkovými osobními věcmi, rodinnými fotografiemi, fotografiemi z filmů. Po celou dobu prohlídky nás obklopuje vyprávění Vladimíra Menšíka. Jen škoda, že takto významému herci a člověku není věnováno samostatné muzeum (expozice je součástí Pamítníku Alfonse Muchy). V muzeu se byla podívat a krátkou reportáž připravila Hana Ondryášová (Český rozhlas, 15.3.2014).

Adresa expozice: Palackého nám. 9, 664 91  Ivančice. 
Další informace: Exozice Vladimíra Menšíkakontakty.

Dramatické herectví Vladimíra Menšíka

26. dubna 2016 | David Liška | Různé

V roce 2014 byla obhájena bakalářská práce Tomáše Bojdy: Dramatické herectví Vladimíra Menšíka. Na pěti titulech (filmových a televizních) se autor pokusil rozebrat způsoby Menšíkovy umělecké práce.